Aleksander Mežek in Akademiki

Aleksander Mežek:
Njegova kariera se je začela leta 1965 z nastopom v radijski oddaji Pokaži, kaj znaš. Leta 1968 je v Zagrebu srečal svojega idola Cliffa Richarda in pevko njegove spremljevalne skupine The Settlers Cindy Kent, ki ga je povabila v Veliko Britanijo. Po končani srednji šoli, ki jo je obiskoval na Jesenicah, in odsluženem vojaškem roku je po kratki zaposlitvi v Ljubljani leta 1972 odšel v London, in sicer na ponudbo angleške založbe Word, da za britansko in ameriško tržišče posname avtorski album, ki ga je predstavil tamkajšnji publiki (Days Go By, 1974). Po uspehu njegove prve slovenske male plošče Siva pot leta 1975 je njegova glasbena kariera tekla vzporedno doma in v tujini. Njegov opus zajema več kot 20 samostojnih izdaj v Sloveniji, Veliki Britaniji, ZDA in drugod po Evropi.
K sodelovanju je uspel pritegniti mnoge pomembne glasbene goste evropskega in svetovnega slovesa. Cliff Richard, Rick Wakeman, Luther Vandross, Londonski simfonični orkester, The Hawkins Family, Pino Paladino, Robbie McIntosh, mednarodno priznani aranžer in dirigent Paul Buckmaster, Judie Tzuke, Dave Goodes – to je samo nekaj glasbenikov, ki so se povabilom k sodelovanju odzvali predvsem zaradi kvalitete Mežkovih skladb, tem pa se pridružujejo tudi slovenski glasbeni gostje: Consortium musicum, Komorni zbor RTV Slovenija, Slovenski oktet, Mladinski pevski zbor RTV Slovenija, vokalno-instrumentalna zasedba Hiša, godalni kvartet Ethnodelia, Rok 'n' Band idr. Vsekakor je treba izpostaviti sodelovanje londonskih simfonikov, ki so k projektu Podarjeno srcu pristopili izključno zaradi kakovosti Mežkovih pesmi, kar je treba razumeti kot posebno čast in priznanje. Tuje goste je pripeljal v Slovenijo in jim tako predstavil njim še nepoznani del Evrope. V izbor pesmi za albume, ki jih izdaja za tuje tržišče, vedno uvrsti vsaj kakšno pesem tudi v slovenščini in tako predstavlja Slovenijo svetu. Kot edini slovenski izvajalec je leta 1995 ob 50-letnici zmage nad fašizmom imel enourni samostojni nastop v londonskem Hyde Parku, kjer je prav tako pel tudi v slovenščini. Na ta način si že desetletja prizadeva za prepoznavnost Slovenije v evropskem prostoru.

Dodatne informacije:
Ste vedeli
… da je bilo nekoč, predvsem v 19. stoletju, v Ihanu več delujočih kamnolomov in skrilolomov? S pridobivanjem in obdelavo »Ihanskega marmorja« se je preživljal dobršen del prebivalstva.
TIC DOMŽALE
Ljubljanska c.70
1230 Domžale
T: 01 / 721 07 26
T: 01 / 721 07 26
E: tic@domzale.si
Facebook
Instagram